New Orleans CityBusiness 2019 Reader Rankings Top Winner

Announcing the 2019 CityBusiness Reader Rankings

The votes have been cast and the results are in from CityBusiness readers on which businesses are the best of the best in the New Orleans area, based on their own experiences.readerrankings_neworleans_2019_logo-2

The third annual Reader Rankings provides a look at the companies and services that CityBusiness readers have rated highly across a wide variety of categories. We hope this gives you the opportunity to choose the services that can help you run your business more efficiently and effectively.

CityBusiness’ 2019 Reader Rankings survey generated responses from 6,789 business professionals from across the New Orleans area. This year’s survey differed in that there was a nomination round, followed by a voting period that determined three winners in each subcategory and a top winner. All of the winners were honored at an event June 3 at the New Orleans Museum of Art and will be published in the June 21 issue of CityBusiness. The winners below are listed with the top winners first, followed by the next two winners in alphabetical order.

As we seek to engage our readership, we want to know from informed professionals which organizations best support our business community. We appreciate our readers’ enthusiasm at taking the chance to cast their votes for the ones which they feel best serve the local marketplace.

Please consider participating in next year’s survey to help us find the services that can help your business be the best it can be.

This year’s winners are:

CONSTRUCTION & DESIGN

Best architectural firm

TOP WINNER Woodward Design Group

WINNER CICADA

WINNER Favrot & Shane Companies, Inc.

Best engineering firm

TOP WINNER Woodward Design + Build

WINNER Moses Engineers

WINNER Pelican Energy Consultants LLC

Best general contractor

TOP WINNER Ryan Gootee General Contractors

WINNER Palmisano

WINNER Woodward Design+Build

Best home builder

TOP WINNER Guidry Custom Homes, Inc.

WINNER Crosby Development

WINNER TAG Homes, Inc.

Best landscape company

TOP WINNER The Plant Gallery

WINNER Foret Contracting Group LLC

WINNER MULLIN

 

EDUCATION

Best charter school

TOP WINNER Lusher Charter School

WINNER Benjamin Franklin High School

WINNER International School of Louisiana

Best four-year college

TOP WINNER Louisiana State University

WINNER Tulane University

WINNER University of New Orleans

Best law school J.D. program

TOP WINNER Tulane Law School

WINNER Loyola University College of Law

WINNER LSU Paul M. Hebert Law Center

Best two-year college

TOP WINNER Delgado Community College

WINNER Loyola University

WINNER Tulane School of Professional Advancement

Best MBA program

TOP WINNER University of New Orleans

WINNER Loyola University

WINNER Tulane University

Best private elementary school

TOP WINNER St. Catherine of Siena Catholic School

WINNER Isidore Newman School

WINNER St. Edward the Confessor

Best private secondary school

TOP WINNER Mount Carmel Academy

WINNER Brother Martin High School

WINNER Jesuit High School of New Orleans

FINANCE/INVESTMENTS & INSURANCE

Best New Orleans-area bank

TOP WINNER Hancock Whitney Bank

WINNER Gulf Coast Bank and Trust

WINNER Metairie Bank

Best out-of-state bank

TOP WINNER Hancock Whitney Bank

WINNER Capital One Bank

WINNER Chase

 

Best credit union

TOP WINNER Greater New Orleans Federal Credit Union

WINNER Jefferson Financial Credit Union

WINNER Xplore Federal Credit Union

Best life insurance agency/company

TOP WINNER State Farm

WINNER Eagan Insurance Agency LLC

WINNER Pan-American Life Insurance Group

Best mortgage company

TOP WINNER Hancock Whitney Bank

WINNER Gulf Coast Bank and Trust

WINNER NOLA Lending

Best property & casualty insurance agency

TOP WINNER Eagan Insurance Agency LLC

WINNER State Farm

WINNER USAA

Best savings & loan

TOP WINNER Fifth District Savings Bank

WINNER Eureka Homestead

Best stock & bond brokerage firm

TOP WINNER Edward Jones

WINNER Charles Schwab & Co., Inc.

WINNER Merrill Lynch

 

 

 

GENERAL BUSINESS

Best accounting firm

TOP WINNER Wegmann Dazet

WINNER Bourgeois Bennett CPAs & Consultants

WINNER LaPorte CPAs and Business Advisors

Best airline

TOP WINNER Southwest Airlines

WINNER Delta Airlines

WINNER United Airlines

Best air charter service

TOP WINNER Wheels Up

WINNER Air Reldan, Inc.

WINNER Flightline First

Best courier & delivery service

TOP WINNER FedEx

WINNER QCS Logistics

WINNER Uber

Best employment agency

TOP WINNER Brooke Staffing Companies

WINNER Delta Personnel, Inc.

WINNER (tie) Personnel Consulting Group, Robert Half

Best boat/marine dealer

TOP WINNER Bent Marine

WINNER Boat Stuf

WINNER Donovan Marine

 

 

Best men’s clothier

TOP WINNER Perlis

WINNER JoS.A. Bank Clothiers

WINNER Rubenstein’s

Best women’s clothier

TOP WINNER Macy’s

WINNER Ann Taylor Loft

WINNER Saks Fifth Avenue

Best women owned business

TOP WINNER Fleurty Girl

WINNER Diabetes Management & Supplies

WINNER HR Nola

Best jeweler

TOP WINNER Ramsey’s Diamond Jewelers

WINNER Aucoin Hart

WINNER Mignon Faget

 

HEALTH CARE

Best acute care hospital

TOP WINNER Ochsner Health System

WINNER Children’s Hospital

WINNER East Jefferson General Hospital

Best cardiologist

TOP WINNER Carl Lavie

WINNER Joseph Englert

WINNER Colleen Johnson

Best cosmetic or plastic surgeon

TOP WINNER Kamran Khoobehi

WINNER Elizabeth Kinsley

WINNER Michael Moses

Best dentist

TOP WINNER Gregory Strain

WINNER Terry Fugetta

WINNER Leslie Gottsegen

Best diagnostic imaging center

TOP WINNER DIS Diagnostic Imaging Services

WINNER Doctors Imaging

WINNER Ochsner Health System

Best emergency room

TOP WINNER Ochsner

WINNER Children’s Hospital

WINNER East Jefferson General Hospital

Best health & fitness center

TOP WINNER Ochsner Fitness Center, formerly Elmwood Fitness Center

WINNER Planet Fitness

Best health maintenance organization

TOP WINNER Blue Cross and Blue Shield of Louisiana

WINNER Humana Health Benefit Plan of Louisiana, Inc.

WINNER UnitedHealthcare of Louisiana, Inc.

Best mental health care facility

TOP WINNER River Oaks Hospital

WINNER Children’s Hospital Behavioral Health Unit

WINNER University Medical Center Behavioral Health Services

Best obstetrician & gynecologist

TOP WINNER Jennifer Brunet

WINNER Stephen Champlin

WINNER Jill Gibson

Best physical therapist

TOP WINNER Virginia Davis

WINNER Mark Cavallino

WINNER Tony Macaluso

Best preferred provider organization

TOP WINNER Blue Cross and Blue Shield of Louisiana

WINNER Humana Health Benefit Plan of Louisiana, Inc.

WINNER UnitedHealthcare of Louisiana, Inc.

Best retirement community

TOP WINNER Lambeth House

WINNER Christwood Retirement Community

WINNER Woldenberg Village

Best third-party administrator

TOP WINNER Blue Cross and Blue Shield of Louisiana

WINNER Gallagher Bassett

WINNER Gilsbar LLC

INFORMATION TECHNOLOGY

Best information technology company

TOP WINNER Rent-A-Nerd

WINNER Bellwether Technology

WINNER Susco Solutions

 

Best internet service provider

TOP WINNER Cox

WINNER AT&T

WINNER Spectrum

Best mobile phone provider

TOP WINNER AT&T

WINNER Sprint

WINNER Verizon

Best telecommunication company

TOP WINNER AT&T

WINNER Cox

WINNER Spectrum

 

REAL ESTATE

Best commercial real estate agent

TOP WINNER Chris Smith

WINNER Scott Graf

WINNER Rhonda Sharkawy

Best commercial leasing company

TOP WINNER NAI Latter & Blum

WINNER 1st Lake Commercial Properties, Inc.

WINNER Stirling Properties

Best commercial property management company

TOP WINNER NAI Latter & Blum Property Management

WINNER RE/MAX Commercial, Inc.

WINNER Stirling Properties

 

Best residential real estate agent

TOP WINNER Chris Smith

WINNER Delisha Boyd

WINNER Kara Breithaupt

Best residential real estate company

TOP WINNER Gardner Realtors

WINNER Latter & Blum Inc. Realtors

WINNER Snap Realty

Best office building

TOP WINNER Hancock Whitney

WINNER 1010 Common

WINNER Pan American Life Center

Best title company

TOP WINNER Title Management Group

WINNER Bayou Title

WINNER Crescent Title

 

TOURISM

Best attraction

TOP WINNER The National WWII Museum

WINNER Audubon Zoo

WINNER French Quarter

Best Louisiana casino

TOP WINNER Harrah’s New Orleans Casino & Hotel

WINNER L’Auberge Baton Rouge

WINNER Treasure Chest

 

Best Mississippi casino

TOP WINNER Beau Rivage

WINNER Hard Rock

WINNER Silver Slipper

Best caterer

TOP WINNER Pigèon Catering & Events

WINNER LaBella’s Catering

WINNER Messina’s Catering and Events

Best coffee shop

TOP WINNER PJ’s Coffee

WINNER CC’s Coffee House

WINNER French Truck Coffee

Best event & meeting facility

TOP WINNER Audubon Tea Room

WINNER Mercedes-Benz Superdome/Champions Square

WINNER New Orleans Ernest N. Morial Convention Center

Best happy hour

TOP WINNER Superior Seafood

WINNER Casa Garcia

WINNER Cure

Best hotel

TOP WINNER The Roosevelt New Orleans

WINNER Hotel Monteleone

WINNER The Windsor Court Hotel

Best Louisiana made food product

TOP WINNER Zatarain’s

WINNER Crystal Hot Sauce

WINNER Tabasco

Best restaurant for brunch

TOP WINNER The Ruby Slipper Café

WINNER Brennan’s

WINNER Commander’s Palace

Best restaurant for fine dining

TOP WINNER Commander’s Palace

WINNER Antoine’s

WINNER G.W. Fins

Best restaurant for a power lunch

TOP WINNER Commander’s Palace

WINNER Mr. B’s

WINNER Ralph’s on the Park

https://neworleanscitybusiness.com/blog/2019/06/04/announcing-the-2019-reader-rankings/?fbclid=IwAR3tBchKT6VhlcBELUqJ9lOYCn4Ipkenw-NEwX5ajIdmiQ2OOSBNV0P3vRw